а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

орда

мн. орди
Вид збор: Именка, женски род
1. Административно-воена организација или племенски сојуз кај турско-монголските номадски племиња.
Англиски: horde Турски: ordu Албански: hordhë
Употреба: Историја
2. ордија
Англиски: horde
3. Толпа, банда или непријателска војска која ограбува и прави злосторства.
Англиски: gang Албански: hordhë, bandë
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи