а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

органист

мн. органисти
Вид збор: Именка, машки род
Човек што свири на орган (оргула).
Англиски: organist
Употреба: Музика и танц
Изведенки
органистка ж.
мн. органистки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи