а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

организиран

организирани
Вид збор: Придавка
Што се однесува на организација.
Англиски: organized
Примери:
организиран криминал
организиран превоз на ученици
Изведенки
организирано прил.
Пример: Организирано тргнавме во посета на манастирите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи