а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

организам

мн. организми
Вид збор: Именка, машки род
1. Единка од живиот свет - човек, животно или растение како систем од органи со усогласени функции.
Англиски: organism Албански: organizëm
Употреба: Биологија
2. Севкупност на физичките и психичките својства на човекот.
Англиски: organism Албански: organizëm
Употреба: Анатомија
Примери:
Тој има многу здрав организам.
3. Систем, целина од органи во една институција; нешто што е организирано во сложено единство.
Англиски: organism Албански: organizëm
Употреба: Преносно значење
Примери:
Национален организам.
Општествен организам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи