а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

орбита

мн. орбити
Вид збор: Именка, женски род
1. Линија или патека по која се движат небесните тела или вештачките летала околу Земјата или околу некое друго небесно тело.
Англиски: orbit Албански: orbitë
Употреба: Астрономија
2. Очна јама.
Англиски: eye socket Албански: zgavër syri
Употреба: Анатомија
3. Круг, сфера на влијание, област на дејcтвување.
Англиски: sphere Албански: sferë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој се чувствуваше исфрлен од орбитата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи