а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ораџија

мн. ораџии
Вид збор: Именка, машки род
Играч на оро, вешт во играње оро.
Употреба: Разговорно
Примери:
Ораџиите друго и не ги интересира на панаѓурот, освен орото.
Изведенки
ораџика ж.
мн. ораџики
FlexiMac
 менување на македонски глаголи