а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

орач

мн. орачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7198
1. Човек што ора, што се занимава со орање.
Англиски: plower Албански: lëvrues
2. Ѕвезда - Орач, која се наоѓа меѓу Ралото и Воловите.
Англиски: Orion Албански: lëvrues
Употреба: Астрономија
Изведенки
1. орачка ж.
мн. орачки
Жена орач.
2. орачки прид.
орачкиот