а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оратор

мн. оратори
Вид збор: Именка, машки род
1. Човек со дарба да држи говори; добар говорник.
Англиски: orator Албански: orator
2. Говорник на некој собир.
Англиски: speaker Албански: orator, folës
Изведенки
1. ораторка ж.
мн. ораторки
2. ораторски прид.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи