а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

орасположи

орасположат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи некој да стане расположен.
Англиски: amuse
Примери:
Музиката го орасположи.
2. (се орасположи) Стане расположен.
Англиски: amuse
Примери:
Тој се орасположи кога ги виде децата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи