а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оран

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Изорана земја.
Англиски: farmland
Примери:
Да ја сетиме маката над лебецот, жегата на вршидбата, мирисот на оранта.
Изведенки
оран ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи