а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оранжерија

мн. оранжерии
Вид збор: Именка, женски род
Застаклена и затоплувана просторија за одгледување растенија.
Англиски: orangery, greenhouse
Употреба: Земјоделство
Изведенки
оранжериски прид.
оранжерискиот
Пример: оранжериско производство
FlexiMac
 менување на македонски глаголи