а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

орало

мн. орала
Вид збор: Именка, среден род
1. рало
Англиски: plow Албански: pllug, parmend
Употреба: Земјоделство
2. Општо име за сите орудија за орање.
Англиски: plow Албански: parmend, pllug
Употреба: Земјоделство
FlexiMac
 менување на македонски глаголи