а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оракул

мн. оракули
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 51194
1. Пророк кај старите Грци и Римјани.
Англиски: oracle Албански: orakull, profet
Употреба: Митологија
2. Место, храм во кој се пророкувало.
Англиски: oracle Албански: orakull
Употреба: Религија
3. Мудрец, голем, непогрешлив авторитет.
Англиски: sage Албански: dijetar, njeri i mençur
Употреба: Иронично , Преносно значење
Изведенки
оракулски прид.
оракулскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК