а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оп

Вид збор: Извик
1. За означување скок.
Англиски: hopp
Примери:
Напред коњче, опа!
Туку игра, оп од лево, оп од десно.
2. За поттикнување мало дете кога треба да стане.
Англиски: hopp
3. Во прилошка употреба - одеднаш.
Англиски: suddenly
Примери:
Чекавме и оп, ќе се појави разбушавен.
И наеднаш - оп, жена!
4. За означување изненаденост.
Англиски: oops!
Примери:
Опа! И новите чевли ги изгребав!
Изрази
Додека не скокнеш, не вели опа.
Прво скокни, па речи оп - немој да се фалиш додека не cи направил нешто.
Изведенки
1. опа изв.
2. опала изв.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи