а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опљачка

опљачкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Одземе нешто сосила, ограби.
Англиски: rob
Примери:
Разбојниците го опљачкаа целото село.
Изведенки
1. опљачкува несв.
опљачкуваат
2. опљачкување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи