а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

општо

Вид збор: Прилог
Ранг: 13553
Површно, незадлабочено; во главни црти, без детали.
Англиски: generally
Примери:
Ги сакаше некако како на сон, неопределено, општо.
Зборуваше општо за работата.
Изрази
Општо земено - без да се земат предвид деталите или специфичностите.
Општо познато -познато на сите.
Општо признато - признато од сите и секаде.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК