а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

општо

Вид збор: Префикс
1. Прв дел од сложени зборови со значење дека тоа што е означено во вториот дел од сложениот збор е заедничко.
Англиски: common
Примери:
општобалкански, општословенски, општонароден
2. Прв дел од сложени зборови со значење дека тоа што е означено во вториот дел од сложениот збор им е својствено, се однесува на cите, го користат cите.
Англиски: general
Примери:
општопознат, општоприменет, општокорисен, општоприфатен
FlexiMac
 менување на македонски глаголи