а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

општост

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 22477
Поcтоење и особина на нешто заедничко.
Англиски: mutuality
Примери:
Кога не би постоела општост на мислењето, не би имало ширење на идеи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК