а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

општоприфатен

општоприфатени
Вид збор: Придавка
Ранг: 20436
Прифатен од голем број или од сите.
Англиски: generally accepted
Примери:
Општоприфатени норми.
Спротивно на општоприфатеното верување.
Во општоприфатеното значење на изразот.
Изведенки
општоприфатеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК