а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

општонароден

општонародна
Вид збор: Придавка
Ранг: 19204
1. Што се однесува на мнозинството членови на едно општество.
Англиски: general
Примери:
Општонароден бунт.
2. народен
Англиски: national
Примери:
Општонародна влада.