а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

општобалкански

општобалканска
Вид збор: Придавка
Што се однесува на сите балкански земји.
Примери:
Тоа ја извади на виделина сета сложеност и комплицираност на македонскиот проблем и неговата општобалканска димензија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи