а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

општи

општат
Вид збор: Глагол, несвршен
Одржува врски, има контакти, дружи со некого или со нешто.
Англиски: communicate
Примери:
На тој начин тие општат со природата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи