а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

општење

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 13137
Размена на информации и одржување на заемни одноcи и врски.
Англиски: communication
Примери:
Дијалогот како форма на општење.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК