а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

општественик

мн. општественици
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 39137
Активен учесник во општествениот живот.
Англиски: public figure
Примери:
Тој е виден македонски интелектуалец и општественик.