а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опширен

опширниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 18356
Изложен нашироко, со многу подробности.
Англиски: detailed
Примери:
Испратија опширни извештаи за настанот.
Ние водевме опширни разговори за тоа.
Изведенки
1. опширно прил.
Пример: Опширно ја образложи својата постапка.
2. опширност ж.