а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опшие

опшијат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи шев околу нешто.
Албански: qep tegel
Примери:
Перничките ги опши со свилен гајтан.
2. пораби, обраби
Албански: bëj anëz, tegel
Примери:
Го опши елекот cо срма.
Изведенки
1. опшива несв.
опшиваат
2. опшивање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи