а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опчури

опчурат
Вид збор: Глагол, свршен
(се опчури) Се изложи на дејство на чад, испуши.
Изведенки
1. опчурува несв.
(се) опчуруваат
2. опчурување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи