а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опчекори

опчекорат
Вид збор: Глагол, свршен
Јавне, се постави над нешто со нозете од двете негови страни.
Англиски: encrotch
Примери:
Пред врата ја опчекориле клупата и играат шах.
Изведенки
1. опчекорува несв.
опчекоруваат
2. опчекорување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи