а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опчади

опчадат
Вид збор: Глагол, свршен
Изложи нешто или некого на дејство на чад.
Изведенки
1. опчадува несв.
опчадуваат
2. опчадување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи