а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опцуе

опцујат
Вид збор: Глагол, свршен
Изрази незадоволство кон некого или нешто со употреба на пцости, на вулгарни зборови.
Англиски: curse
Примери:
Тој жестоко опцу.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи