а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опција

мн. опции
Вид збор: Именка, женски род
Една од постоечките можности; определување.
Англиски: option Албански: opsion
Примери:
Со тоа останува единствената опција, таа да ги даде под закуп своите капацитети.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи