а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опционален

опционални
Вид збор: Придавка
Што е поставен како опција.
Англиски: optional
Примери:
опционало патување
Изведенки
опционално прил.
Пример: Мониторите опционално доаѓаат и со поголем екран.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи