а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опус

мн. опуси
Вид збор: Именка, машки род
1. Дело, обично уметничко (музичко, сликарско, литературно).
Англиски: work Албански: vepër
Употреба: Уметност
2. Творештво, сите дела на еден автор.
Англиски: work Албански: vepër
Примери:
Тој има заокружен поетски опус.
Зад себе има завиден научен опус.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи