а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опустоши

опустошат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи нешто да стане пусто, уништено, разорено.
Англиски: devastate
Примери:
Волјата и суетата на царевите ги опуcтоши родните огништа.
Изведенки
1. опустошува несв.
опустошуваат
2. опустошување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи