а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опустошен

опустошениот
Вид збор: Придавка
Станат пуст, уништен, разорен од природна стихија, војна или некаква друга несреќа.
Примери:
Земјата беше опустошена од војната.
Изведенки
опустошеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи