а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опусти

опустат
Вид збор: Глагол, свршен
Стане пуст, празен.
Англиски: desert
Примери:
Улиците опустеа и стивнаа.
Изведенки
1. опустува несв.
опустуваат
2. опустување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи