а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опустини

опустинат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Створи пустина, опустоши.
Англиски: desert
Употреба: Екологија
2. (се опустини) стане пустина
Англиски: desert
Употреба: Екологија
Изведенки
1. опустинува несв.
опустинуваат
2. опустинување ср.
глаг. им.
Пример: борба против опустинувањето и деградацијата на земјиштето
FlexiMac
 менување на македонски глаголи