а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опустен

опустени
Вид збор: Придавка
Станат пуст, празен.
Англиски: deserted
Примери:
Опустено село.
Го гонеше опустената уличка.
Изведенки
опустеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи