а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опули

опулат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Отвори очи.
Албански: hap sytë
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Не можеше да ги опули очите.
2. (се опули) погледне
Англиски: look Албански: shikon
Примери:
Тој им се опули право во очите.
Се опули преплашено.
Изведенки
1. опулува несв.
(се) опулуваат
повт.
2. опулување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи