а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оптужи

оптужат
Вид збор: Глагол, свршен
обвини
Англиски: accuse
Изведенки
1. оптужува несв.
оптужуваат
2. оптужување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи