а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оптрча

оптрчаат
Вид збор: Глагол, свршен
Со трчање обиколи нешто.
Примери:
Како ветрушка двапати ја оптрча собата.
Изведенки
1. оптрчува несв.
оптрчуваат
2. оптрчување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи