а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опточи

опточат
Вид збор: Глагол, свршен
Пораби нешто со гајтан.
Англиски: hem
Примери:
Страните на секоја од овие скутини се опточени со срмен вез.
Изведенки
1. опточува несв.
опточуваат
2. опточување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи