а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оптока

мн. оптоки
Вид збор: Именка, женски род
Гајтан, ширит со кој како украс се порабува нешто (облека).
Примери:
Беа облечени во носии со срмени оптоки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи