а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оптоварен

оптоварениот
Вид збор: Придавка
1. Што има многу обврски, задолженија или грижи.
Англиски: burdened
Примери:
На работа тој беше многу оптоварен.
2. Што е обременет со премногу работи, преобемен.
Англиски: burdened
Примери:
Училишната програма беше оптоварена со премногу детали.
3. финансиски задолжен
Англиски: burdened
Примери:
Нашата сметка беше оптоварена со многу дополнителни давачки.
Изведенки
оптовареност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи