а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оптичар

мн. оптичари
Вид збор: Именка, машки род
1. Специјалист за оптика.
Англиски: optician Албански: syzabërës, opticinet
Употреба: Физика
2. Човек што се занимава со производство или продажба на оптички направи и средства.
Англиски: optician Албански: syzabërës
FlexiMac
 менување на македонски глаголи