а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оптимистички

оптимистичка
Вид збор: Придавка
Што се однесува на оптимизам или на оптимист.
Англиски: optimistic
Примери:
оптимистички очекувања
Изведенки
оптимистички прил.
Пример: Гледаше оптимистички на работите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи