а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оптимизира

оптимизираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Постигнува најдобро што е можно, извлекува максимална полза.
Англиски: optimize
Изведенки
оптимизирање ср.
(глаг. им.) Барање оптимум.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи