а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оптимизам

(едн.) оптимизмот
Вид збор: Именка, машки род
1. Сфаќање, поглед на светот од неговата најдобра страна, вера во иднината придружена со радост и очекување успех и се најдобро.
Англиски: optimism Албански: optimizëm
Примери:
Сончевиот ден го поткрепи мојот оптимизам.
2. Расположение придружено со ведрина, животна радост и верба во успех.
Англиски: optimism Албански: optimizëm
FlexiMac
 менување на македонски глаголи