а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оптимален

оптималниот
Вид збор: Придавка
Најповолен, што одговара најмногу.
Англиски: optimal
Примери:
Со специјални грижи за работникот и оптималните резултати нема да изостанат.
Изведенки
1. оптимално прил.
Пример: Оптимално го проектираше развојот на настаните во следните неколку дена и излезе дека е во право.
2. оптималност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи