а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оптика

мн. оптики
Вид збор: Именка, женски род
1. (само едн.) Дел од физиката што се занимава со проучување на светлината и нејзините својства.
Англиски: optics Албански: optika
Употреба: Физика
2. Продавница или работилница за очила и други оптички производи.
Албански: shitore optike
Употреба: Екологија
3. Оптички направи за подобрување на видот или за гледање во далечина (двоглед, телескоп, перископ и др.).
Англиски: optics Албански: pajisje optike
Употреба: Технологија
4. Гледна точка, гледиште.
Англиски: viewpoint Албански: pikëpamje, aspekt
Употреба: Преносно значење
Примери:
Овие информации и податоци се дадени низ оптиката на авторот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи